Hans Fredrik Gude, Fiskare vid kusten

Klubbat för:

160000 SEK

Utropspris

200 000-250 000 SEK

HANS FREDRIK GUDE
Norge 1825-1903
Fiskare vid kusten
Signerad och daterad H F Gude 1897. Olja på duk, 86,5 x 108,5 cm.
Signed and dated. Oil on canvas.

Bland de så kallade Düsseldorfarna var Adolph Tidemand den förste bland de norska konstnärerna som reste till staden för att utbilda sig 1837. Näste norrman att resa dit var Hans Fredrik Gude, som anslöt sig till sin landsman ca fyra år senare 1841 endast 16 år gammal. Svenskarna kom inte dit förrän i början av 1850-talet. Oscar I såg en utställning med bland andra Tidemand och Gude detta år och blev så imponerad av detta måleri att han ansåg att även svenska konstnärer måste få ta del av utbildningen i Tyskland. Han utlyste en tävling vars förstapris var ett resestipendium till Düsseldorf. Carl d´Unker var den svensk som erhöll stipendiet och var först på plats av svenskarna.

Gude erhöll redan tidigt en framskjuten position som lärare vid akademien och 1854 tog han över tjänsten som professor efter Johann Wilhelm Schirmer. Gude kom att få stor betydelse framför allt för de många nordiska konstnärer som sökte sig till Düsseldorf vid den här tiden. Adolph Tidemand var en nära vän och ofta samarbetade de två konstnärerna i gemensamma målningar i exempelvis Brudfärden som finns i flera varianter.

Genom åren kom Gude att få flera framträdande tjänster som lärare vid olika konstakademier runtom i Tyskland, som till exempel Karlsruhe och Berlin. Han gjorde också flera studieresor, dels i Norge dels runtom i Europa för att i första hand studera naturen som utgångspunkt för hans landskapsbilder. Hans måleri, som från början hade sina rötter i den storslagna senromantiken, kom under senare år att övergå till en reflekterande och genomarbetad realism.

I Gudes verk från 1870-talet och framåt rör han sig bort från det typiskt norska allmogeperspektivet och närmar sig i stället måleriet med utgångspunkt från ett mer europeiskt perspektiv. Kusten och haven står inte längre för det norska utan symboliserar i en vidare bemärkelse det som befinner sig utanför och bortom något. Hans Gudes betydelse för den konsthistoriska utvecklingen i Norden under slutet av 1800-talet går inte att nog understryka.

2173

2015-06-03