Hans Gude, Skogslandskap

Hans Gude, Skogslandskap
Hans Gude, Skogslandskap
Hans Gude, Skogslandskap
Hans Gude, Skogslandskap
Hans Gude, Skogslandskap
Hans Gude, Skogslandskap

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

40 000-50 000 SEK

HANS FREDRIK GUDE
Norge 1825-1903
Bokskogen
Signerad och daterad H F Gude 1856. Olja på pannå, 32,5 x 41,5 cm.
Signed and dated. Oil on panel.
PROVENIENS
Bukowski Auktioner, Stockholm 1972
LITTERATUR
Frode Haverkamp: Hans Gude, Aschehoug 1992, katalognr 236

2172

2015-06-03