Helmer Osslund, Sommarafton över Ångermanälven
Klubbat för:
100000 SEK
Utropspris
100 000-125 000 SEK
HELMER OSSLUND
1866-1938
Sommarafton över Ångermanälven
Signerad Helmer Osslund. Olja på smörpapper fäst på pannå, 35 x 96 cm.
Utförd omkring 1916-18
UTSTÄLLD
Helmer Osslund, katalog 39, Åmells Konsthandel, Stockholm 1996, katalognr 19
.
Med tydlig inspiration från Paul Gauguin sökte Osslund efter det primitiva och exotiska paradiset och ett oskuldsfullt naturtillstånd. Men istället för att söka det sällsamma i fjärran länder fann han det på hemmaplan, i Norrlands otämjda natur. Sommarafton över Ångermanälven är utförd på 1910-talet, en period då Osslund utvecklade en ny färgskala som bättre skulle harmoniera med det skuggrika och rörliga landskapet med dess ymniga men mörkt nordiska vegetation. Dominanterna på hans palett blev nu grönt och violett, uppbyggnaden blev fastare och konturerna klarare. Det blev vid denna tid det rent konstnärliga som tog överhanden, han släppte lös stämningen och laborerade främst med atmosfär och kolorit. Många hävdar att ingen har målat av norra Sverige så vackert som den mogne Osslund. Auktionens målning finns i flera kända versioner, av vilka denna är den största och mest genomarbetade.
.
På baksidan av pannån sitter påklistrat ett aktiebrev från 1914 på 1000 kr!
2043
2015-06-03