Hendrik Govaerts, Allegori över konsterna
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
50 000-70 000 SEK
HENDRIK GOVAERTS
Mechelen 1669-1720 Antwerpen
Allegori över konsterna, måleri, skulptur, musik och krigskonsten
Signerad H. Goovaerts. F. Olja på duk, 143 x 101 cm.
Den sittande mannen centralt i motivet är möjligen ett självporträtt.
Signed. Oil on canvas. The man sitting in the centre of the composition is possibly a self-portrait.
EXPERTIS
Cabinet Turquin, Stéphane Pinta, Paris
2135
2015-06-03