Himmelsglob Åkerman 1759
Klubbat för:
46000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
HIMMELSGLOB GLOBUS COELESTIS, Anders Åkerman 1759, legenden med texten Atlanti Acad.Ups.Scientiarium.R.R.S.s.Coll.Nom.Praes.etc. Illustr mo Exellento Com. ac Domino Dom.C.Ehrenpreus Hunc Globum Coelestem Ex Flamstedii Catalogo et recentissimis De la Cailli observationibus ad An um 1760 adornatum Consecrat Societas Cosmogr. Upss Interprete A. Åkerman Reg.Soc.Scient.Sculptore 1759, meridianbågar och timcirklar av mässing, originalstativ i mahogny och svärtat trä, höjd 40 cm, globens diameter 30 cm, skador, slitage, sprickor
LITTERATUR:
Bratt, Einar, En krönika om svenska glober, Uppsala 1968, s.98 ff, jmf avbildad glob, s.116 ff
1125
2015-06-02