Hugo Salmson, Katarina Jagellonica

Klubbat för:

37000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

HUGO SALMSON
1843-1894
Katarina Jagellonica uppvisar sin vigselring för Jöran Persson
Signerad och daterad Hugo Salmson 1865. Olja på duk, 117 x 105 cm.
PROVENIENS
Fabrikör W Fagerlin, Stortorget 7
H. Bukowskis konsthandel, höstauktionen 1932, katalognr 62
Direktör Oscar Ahrén, Stora Nygatan 27
UTSTÄLLD
Kungliga Akademien för de fria konsterna, Stockholm 1868, katalognr 168
LITTERATUR
Emil Hultmark: Kungliga Akademiens för de fria konsterna utställningar 1794-1887 - Förteckning över konstnärer och konstverk, Stockholm 1935, omnämnd sidan 239
.
I den aktuella målningen har Hugo Salmson skildrat mötet i Stockholm mellan Erik XIV:s fruktade sekreterare Göran (Jöran) Persson och hertig Johans polska hustru, den katolska prinsessan Katarina Jagellonica, efter det att hertigparet tillfångatagits i Åbo. Vid ankomsten till Stockholm frågade Jöran Persson Katarina om hon ville bo på det kungliga slottet tillsammans med sina hovdamer, och där njuta furstligt underhåll, eller med hertig Johan föras till Gripsholms slott. Enligt traditionen visade hon då sin trolovningsring med inskriptionen nemo nisi mors - ingen utom döden, och följde sin man i fångenskap. De satt sedan fängslade på Gripsholms slott i fyra år och under den tiden födde hon barnen Isabella och Sigismund. Därefter släpptes familjen ur fängelset och året därpå, den 29 september 1568, lät Johan utropa sig till Sveriges konung med, vid sin sida, Katarina som sin drottning.
.
Hugo Salmson antogs som elev vid Konstakademien i Stockholm 1862 och fyra år senare ställde han där ut Den förlorade sonens återkomst, akademiens prisämne för år 1866. Den svensk-historiska målningen Sten Sture den yngres möte med Gustaf Trolle från 1867 renderade Salmson den kungliga medaljen och akademiens resestipendium som han innehade åren 1868-73. Han slog sig ned i Paris. Salmson var en mycket skicklig målare och han fick stor betydelse för den svenska konsten eftersom han var den förste som för sina landsmän och kollegor framlade programmet för 1870- och 1880-talens moderna valörmåleri och han förde med sig den mest avancerade teknik från Frankrike till hemlandet. Hugo Salmson blev 1880 medlem av Konstakademien i Stockholm. Han var en av Opponenterna av år 1885 och ställde sedan ut i Konstnärsförbundets regi. Som person uppfattades Salmson som korrekt och kanske en smula tillknäppt. I ett parisiskt galleri av konstnärsporträtt presenterades han som un silencieux.

2027

2015-06-03