Hugo Simberg, Duvan och kraniet

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

25 000-30 000 SEK

HUGO SIMBERG
Finland 1873-1917
Duvan och kraniet
Signerad Hugo Simberg. Akvarell och bläck på papper, 24 x 19 cm.
Signed. Watercolour and ink on paper.
PROVENIENS
Gösta Stenmans samling
LITTERATUR
Sakari Saarikivi: Hugo Simberg, Livet och produktion, Borgå 1948, nr 134 i verkförteckningen, sidan 226

2180

2015-06-03