Ivan Aguéli, Kustlandskap med två träd, Gotland
Klubbat för:
2000000 SEK
Utropspris
2 000 000-2 500 000 SEK
IVAN AGUÉLI
1869-1917
Kustlandskap med två träd, Gotland
Olja på duk, 72 x 47 cm.
Utförd 1892
.
Jämför med Prins Eugens Waldemarsuddes målning Gotländskt landskap och med målningen Motiv från Visby i samlingarna på Moderna Museet
.
PROVENIENS
Direktör Falk Simon, Göteborg
därefter i arv till nuvarande ägare
UTSTÄLLD
Minnesutställningen över Ivan Aguéli, Nationalmuseum, Stockholm 1939, katalognr 42
Liljevalchs jubilerar - Svensk konstkavalkad 1916-1956, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1956
Ivan Aguéli-utställningen, Göteborgs Konstmuseum 1957, katalognr 19
LITTERATUR
Axel Gauffin: Ivan Aguéli, SAK 1940, del I, avbildad i svartvitt och omnämnd i texten sidan 85, del II, omnämnd som nr 59 i verkförteckningen på sidan 308 (med titeln: Gotländskt landskap),
Gunnar Eklöf: Ivan Aguéli, Svenska konstnärer, Göteborg 1944, katalognr 9 (med titeln: Gotländskt landskap)
Falk Simons samling av målningar och teckningar, Göteborg 1955, katalognr 2, avbildad helsida i färg sidan 39
.
Kustlandskap med två träd är utförd i klara, långt ifrån naturalistiska färger, något som kännetecknade Aguélis tidiga period. Motivet, som är hämtat från Gotland, där konstnären vistades sensommaren 1892, är tolkat, som Axel Gauffin påvisat, i en av Charles Beaudelaires diktning starkt påverkad stämning. Och här känner man utgångspunkten för Aguélis symboliska måleri.
2073
2015-06-03