James Millar, Den blinde Belisarius
Klubbat för:
24000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
JAMES MILLAR
England, d. 1805
Den blinde Belisarius
Signerad och daterad James Millar 1804. Olja på duk, 125,5 x 102 cm.
Signed and dated. Oil on canvas.
James Millar var verksam som konstnär i Birmingham och målade porträtt, historiska motiv och stilleben. Han ställde ut i London 1771 och 1790.
PROVENIENS
Rapps konsthandel, Stockholm (1933)
2159
2015-06-03