Jardinjär, Restauration, Frankrike
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
50 000-60 000 SEK
JARDINJÄR, sannolikt parisarbete, Restauration, förgylld och mörkpatinerad brons, sockel på volutfötter, kymation, basen med reliefdekor av blomsterfestonger och palmetter, genombruten korg med godronnerad botten buren av knästående Amoriner med pilbåge, etikettmärkt Hopilliart Fils Paris, höjd 38, 29 x 18 cm, renoverad
LITTERATUR:
Stockholms Auktionsverk, Klassiska, våren 2013, nr 1091, jämför ett par snarlika jardinjärer
1092
2015-06-02