Jenny Nyström, Brita och Bertil
Klubbat för:
840000 SEK
Utropspris
400 000-500 000 SEK
JENNY NYSTRÖM
1854-1946
Brita och Bertil - Du får bara smaka
Signerad och daterad Jenny Nyström 1911. Akvarell på papper, 100 x 66 cm.
Förlaga till en helsidesbild i jultidningen Kring Granen och Brasan, från 1913
PROVENIENS
Bukowski Auktioner, auktion 469, Internationella höstauktionen I, 1989, katalognr 324
UTSTÄLLD
Föreningen Svenska Konstnärinnor
LITTERATUR
Stig Lindholm: Jenny Nyströms samlade verk - Med penseln som trollspö, del 1, Stockholm 2004, avbildad i färg sidan 44
2053
2015-06-03