Jenny Nyström, Liljekonvalje - barn och blommor

Klubbat för:

580000 SEK

Utropspris

600 000-800 000 SEK

JENNY NYSTRÖM
1854-1946
Liljekonvalje - barn och blommor
Signerad Jenny Nyström. Akvarell på papper, 74 x 48 cm.
Illustrerad i konstbilaga till tidningen "Bjällerklang" 1905
PROVENIENS
Stockholms Auktionsverk, Kvalitetsauktion, våren 1955, katalognr 9
Bukowski Auktioner, Internationella, hösten 1990, auktion 475, katalognr 199
LITTERATUR
Stig Lindholm: Jenny Nyströms samlade verk - Med penseln som trollspö, Stockholm 2004, nr 76, avbildad sidan 45

2057

2015-06-03