Jenny Nyström, Porträtt av Dagmar Assarsson
Klubbat för:
150000 SEK
Utropspris
125 000-150 000 SEK
JENNY NYSTRÖM
1854-1946
Porträtt av Dagmar Assarsson
Signerad och daterad Jenny Nyström 1922. Olja på duk, 55,5 x 48,5 cm.
Jenny Nyströms porträttmåleri uppmärksammas många gånger särskilt som hennes främsta. Hon återgick ofta vid sidan av illustrationsarbetet i akvarell till oljemåleriet. I Stig Lindholms bok Jenny Nyströms samlade verk - Med penseln som trollspö läser vi att en flicka vid namn Dagmar Assarsson i flera år var Jennys favoritmodell. Dagmar var förlovad med Jennys son Curt, sorgligt nog avled hon redan vid 23 års ålder 1918 i spanska sjukan. Jenny Nyström hedrade hennes minne genom att ännu några år efter hennes bortgång utföra flera målningar av henne vilka baserades på fotografier.
2056
2015-06-03