Jenny Nyström, Prinsessan Rosengull
Klubbat för:
18000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
JENNY NYSTRÖM
1854-1946
Prinsessan Rosengull
Signerad Jenny Nyström. Akvarell på papper, 17,5 x 16 cm.
Utförd 1910
Kalenderomslag till Folkskolans Barntidning Stockholm (1910), tilläggshäfte till Lilleputt utgiven av Stina Quint.
Akvarellen är kraftigt beskuren.
LITTERATUR
Stig Lindholm: Jenny Nyströms samlade verk - Med penseln som trollspö, del 1, 2004, omnämnd sidan 139, avbildad i svartvitt sidan 140, nr 226
2058
2015-06-03