Jenny Nyström, Prinsessan Rosengull

Klubbat för:

18000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

JENNY NYSTRÖM
1854-1946
Prinsessan Rosengull
Signerad Jenny Nyström. Akvarell på papper, 17,5 x 16 cm.
Utförd 1910
Kalenderomslag till Folkskolans Barntidning Stockholm (1910), tilläggshäfte till Lilleputt utgiven av Stina Quint.
Akvarellen är kraftigt beskuren.
LITTERATUR
Stig Lindholm: Jenny Nyströms samlade verk - Med penseln som trollspö, del 1, 2004, omnämnd sidan 139, avbildad i svartvitt sidan 140, nr 226

2058

2015-06-03