Jenny Nyström, Söndagspromenaden

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

40 000-50 000 SEK

JENNY NYSTRÖM
1854-1946
Söndagspromenaden
Signerad och daterad Jenny Nyström 1914. Olja på duk, 81,5 x 54 cm.
Målningens söndagspromenerande gumma har stora likheter med omslaget till nothäftet Fru Kajsa Rulta och hennes katt som utkom 1897. Det är exakt samma pose med klänning, förkläde, paraply och sjal.

2059

2015-06-03