Johan Gustaf Sandberg, Gustav Vasa som pojke
Klubbat för:
65000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
JOHAN GUSTAF SANDBERG
1782-1854
Gustav Eriksson Vasa hos konung Hans (Johan) "Nog blifver du en man uti dina dagar, derest du får lefva."
Signerad och daterad J G Sandberg p. 1845. Olja på duk, 71 x 58 cm.
Påskrift på spännramen, "1499 Gust I, 9 år"
Samtida förgylld, bronserad och ornamenterad ram i senempire krönt med kunglig krona vilande på hyende, lager- och ekkvist
Jämför i samlingarna på Nationalmuseum: litografi och tongravyr på papper av Johan Elias Cardon efter Johan Gustaf Sandberg 1873 (NMG Lito 1/1873)
UTSTÄLLD
Kungliga Akademien för de fria konsterna, Stockholm 1845, katalognr 13
LITTERATUR
Emil Hultmark: Kungliga Akademiens för de fria konsterna utställningar 1794-1887 - Förteckning över konstnärer och konstverk, Stockholm 1935, omnämnd sidan 248, med texten: "Gustaf Wasa såsom barn uti Sten Stures hof, när Konung Johan af Danmark 1499 ditkom på besök, kallade till sig Gustaf, och klappade honom på hufvudet, sägande: "Nog blifver du en man uti dina dagar, derest du får lefva".
2026
2015-06-03