Johan Oscar Cantzler, De första bigarråerna

Klubbat för:

50000 SEK

Utropspris

60 000-80 000 SEK

JOHAN OSCAR CANTZLER
1844-1921
De första bigarråerna
Signerad och daterad J O Cantzler 1887. Olja på duk, 113 x 90 cm.
PROVENIENS
Grosshandlare och fabrikör Karl Birger Lundström (1849-1923), Stockholm
hans dotter Anna Amalia (Annie) Hertz, Germaniavägen, Djursholm
hennes dotter Eva Heile, Täby
hennes son Åke Heile, Täby
därefter i arv till nuvarande ägare
.
Här kommer en kort proveniens: Karl Birger Lundström 1849 - 1923, Ägde tillsammans med sin bror Johan Ludvig Lundström AB Kol & Koks, bodde på Tyrgatan 4 i lärkstaden, hyrde nedra Karlsro i Bergshamra (Uppförd 1865 av Karl XV, vid Brunnsviken) som sommarnöje, lät sedemera bygga Villa Solbo till sin dotter Anna Amalia Lundström (Annie), samt lusthuset Monte Carlo (Också i Bergshamra). Dessa byggnader är idag Q-märkta.

Tavlan, således, har troligtvis köpts direkt av Cantzler, då de båda var bekanta med Kung Oscar II, ingick de troligen i samma bekantskapskrets.

Tavlan gick i arv till dottern Annie (gift Hertz 1912 i Engelbrekts kyrka) och hängde i hennes hem på Germaniavägen i Djursholm, sedan i arv till deras äldsta dotter Eva (Gift Heile i Danderyds kyrka 1935, min farmor) och hängde i hennes hem på Djursholmsvägen, sedemera i Brantevik på Österlen (1938-1986 ca), sedan hos hennes äldste son Åke Heile, i dennes hem på Lahällsvägen i Täby (min far) tills år 2000, då jag ärvde den och sedan dess har den hängt i mitt hem på Gubbkärrsvägen i Bromma.

.
Johan Oscar Cantzler följde i faderns fotspår och initierade en karriär som handelsbokhållare. Men snart förstod han att det var konstnär han ville bli och han blev elev till Axel Gillis Hafström och Edvard Perséus. Sin utbildning avslutade han i Paris. Vid återkomsten till Sverige deltog han i början av 1890-talet vid Nya konstnärsgillets stiftande.

2102

2015-06-03