John Arsenius, Slädfärd på Brunnsviken

Klubbat för:

30000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

JOHN ARSENIUS
1818-1903
Slädfärd på Brunnsviken
Signerad och daterad J. Arsenius 1884. Olja på duk, 23,5 x 43 cm.
.
Under 1800-talet var travtävlingar med häst och släde på frusna vattendrag ett nöje för huvudstadens eleganta medborgare och på Brunnsvikens is plogades banor för ändamålet. Dessa lopp brukade locka en stor publik och tävlingarna ute på isen avslutades vanligen på Stallmästaregården med en värmande dryck gjord på konjak och socker med russin och nejlikknopp.

2022

2015-06-03