Kaffekanna silver Pehr Zethelius Stockholm 1771

Klubbat för:

58000 SEK

Utropspris

60 000-80 000 SEK

KAFFEKANNA, av Pehr Zethelius, Stockholm sannolikt 1771, oval päronform, tre ciselerade bladfötter med bladanfanger, hjälmformat lock med liggande blomma och blad, svärtad trähänkel, höjd 25 cm, vikt 763 g, i botten graverad lodvikt 56 3/4 l samt initialerna F. v. S:, trähänkeln med skador, smärre bucklor

1177

2015-06-02