Kandelaber, S:t Petersburg, Alexander I

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

50 000-60 000 SEK

KANDELABER, S:t Petersburg, Alexander I, för tre ljus, brännförgylld och mörkpatinerad brons, pylonformad bas, fronten med dekor av urna och växtornamentik, pelare i form av stående Fama med basuner, krönt av ljuspipa med groteskansikten, lösa manschetter, höjd 61 cm, slitage, borrad för el, manschetter ej ursprungliga
LITTERATUR:
A. Koutchoumov: Pavlovsk - Le Palais et le Parc, Leningrad 1976, jämför kandelabrar i Cabinet Cramoisi bild 192

Motivet med ryktet och berömmelsens gudinna Fama, som basunerar ut sitt budskap, är hämtat ur den romerska mytologin. Denna lekfulla tolkningen av mytologin, där Famas basuner blivit ljushållare, figurerar i olika ryska tappningar från omkring år 1800.

1109

2015-06-02