Kandelabrar, ett par, parisarbeten, Restauration

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

125 000-150 000 SEK

KANDELABRAR, ett par, parisarbeten, Restauration, Claude Galles art, efter Charles Perciers design, för fem ljus vardera, polerad och delvis matterad brännförgylld och mörkpatinerad brons, ciselerad dekor, fyrkantig fot med pelarformad bas med flätverk, dekor av kymation och palmetter, krönt av segergudinnan Viktoria stående på klot, bärande kandelaber, ljusarmar i form av växtornamentik, droppskålar med bladhölster, mittstammen i form av korg med ymninghetsdekor, lösa ljusmanschetter, höjd 77 cm, ljusarmarna något stukade

LITTERATUR:
Hans Ottomeyer & Peter Pröschel: Vergoldete Bronzen, band I-II, München 1986, jämför liknande varianter med Viktoria sidan 307, 328 & 705

Den franske arkitekten och formgivaren Charles Percier skissade på kandelabertypen med segergudinnan Viktoria, för kejsar Napoleons hustru, senare levererade bronsgjutaren Claude Galle kandelabrar med Viktoria till Versailles och Grand Trianon, 23 oktober 1809, samt till Boudoiren på Petit Trianon, 23 december 1809. I Metropolitan Museum of Art, New York, återfinns en skiss för kejsarinnan Josephine Bonapartes boudoir i slottet S:t Cloud, utförd av Percier 1802. Modellen bygger på den romerska segergudinnan Viktoria Romanas gestalt, en antik skulptur från 2:a århundradet e.Kr., som hittades i den italienska staden Fossombrone. År 1777 köptes figuren in till lantgreve Friedrich II av Hessens samling och 1804 beslagstogs den av den franska armén och hamnade på Louvren, numera återfinns skulpturen i Staatliche Kunstsammlungen, Kassel. I Paris kom Viktoria Romana att bli en av de viktigaste förebilderna för formgivare som fransmannen Charles Percier, vars ritningar är intimt förknippade med empirens suveräna formgivning.

1056

2015-06-02