Kåsa och kopp silver emalj Ryssland
Klubbat för:
66000 SEK
Utropspris
30 000-40 000 SEK
KÅSA OCH MUGG, 88 respektive 91 zolotniki silverhalt, stämplar Karl Fabergé, Moskva 1890-tal resp. 1899-1908, ristade lagernummer 9385 resp. 14178, dekor av polykrom skuggad emalj, muggen med genombrutet handtag, sliten förgyllning, kåsans längd 12,5 cm, vikt 100 g, muggens höjd 5,5 cm, vikt 87 g, kåsan med emaljskador
1165
2015-06-02