Kåsa silver S:t Petersburg 1893-96
Klubbat för:
20000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
KÅSA, av Alexander Ljubavin, S:t Petersburg 1893-96, stämplarna närmast bortskrapade, förgylld, 16/1700-tals stil, på sidorna utsparade friser med gammalkyrillisk skrift i relief, invändigt kejserliga ryska dubbelörnen i relief, framstammen med genombrutna kejserliga dubbelörnen, slät hänkel, längd 16,2 cm, vikt 146 g, hänkeln lagad vid kåsans mynning
1164
2015-06-02