Khamseh, antik

Khamseh, antik
Khamseh, antik
Khamseh, antik
Khamseh, antik
Khamseh, antik
Khamseh, antik
Khamseh, antik
Khamseh, antik
Khamseh, antik
Khamseh, antik
Khamseh, antik
Khamseh, antik

Klubbat för:

15000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

KHAMSEH, sydvästra Persien, antik sent 1800-tal, 302 x 165 cm, renoverad, reducerad bård
PROVENIENS
Svensk privatsamling
LITTERATUR
James Opie, Tribal Rugs Nomadic and Village Weavings from the Near East and Central Asia, 1992, jämför det röda mittfältet med mattan på sidan 210 (bild 11.19).

1262

2015-06-02