Khamseh, antik 1800-talets första hälft
Klubbat för:
50000 SEK
Utropspris
50 000-60 000 SEK
KHAMSEH, sydvästra Persien, 1800-talets första hälft, 340 x 169 cm, renoverad, lagning, ena kortsidan med original kelim, andra kortsidan med reducerad bård (liten lagning med infälld del av annan matta).
PROVENIENS
Svensk privatsamling
LITTERATUR
David Black och Clive Loveless, Woven Gardens Nomad and Village Rugs of the Fars Province of Southern Persia, London 1979, jämför den röda bården med granatäpplena med mattan avbildad på bild nr 15.
1258
2015-06-02