Khamseh, antik 1800-talets mitt

Klubbat för:

20000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

KHAMSEH, sydvästra Persien, antik 1800-talets mitt, figural med fåglar, 213 x 111 cm, renoverad, senare långsidor, kortsidorna reducerade.
PROVENIENS
Svensk privatsamling
LITTERATUR
James Opie, Tribal Rugs Nomadic and Village Weavings from the Near East and Central Asia, 1992, jämför motiv med fåglar ställda i par mot varandra med mattan på sidan 200 (bild 11.9)

1264

2015-06-02