Khamseh, antik ca 1850-1875

Khamseh, antik ca 1850-1875
Khamseh, antik ca 1850-1875
Khamseh, antik ca 1850-1875
Khamseh, antik ca 1850-1875
Khamseh, antik ca 1850-1875
Khamseh, antik ca 1850-1875
Khamseh, antik ca 1850-1875
Khamseh, antik ca 1850-1875
Khamseh, antik ca 1850-1875
Khamseh, antik ca 1850-1875
Khamseh, antik ca 1850-1875
Khamseh, antik ca 1850-1875
Khamseh, antik ca 1850-1875
Khamseh, antik ca 1850-1875

Klubbat för:

50000 SEK

Utropspris

50 000-60 000 SEK

KHAMSEH, sydvästra Persien, antik ca 1850-1875, figural med bl a granatäpplen, 353 x 171 cm, renoverad, lagningar, delvis senare långsidor, delvis senare kortsidor, ena hörnet omgjort
PROVENIENS
Svensk privatsamling
LITTERATUR
James Opie, Tribal Rugs Nomadic and Village Weavings from the Near East and Central Asia, 1992, jämför den blå och den vita bården med mattan på sidan 210 (bild 11.19).
David Black och Clive Loveless, Woven Gardens Nomad and Village Rugs of the Fars Province of Southern Persia, London 1979, jämför den vita bården och medaljongen med mattan på bild nr 15.

1259

2015-06-02