Kista "Coffre fort" Frankrike Louis XIV

Kista
Kista
Kista
Kista
Kista
Kista
Kista
Kista
Kista
Kista
Kista
Kista
Kista
Kista

Klubbat för:

30000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

KISTA, s.k. COFFRE FORT, Louis XIV, Frankrike, röd lack med förgylld dekor à la chinoise, ymniga beslag, bärhandtag och lås av mässing, alla kanter mässingsskodda med beslagskedja i form av stiliserade blad, utfällbar skrivklaff, inuti inredning med lådor av massiv jakaranda och jakarandafaner, blindträ av ek, höjd 44, 69 x 40 cm, skador och lagningar
En s.k. coffre fort var en kombinationsmöbel för att skriva vid och förvara dyrbarheter i, såsom smycken och viktiga dokument. Beteckningen idag används för kassaskåp, vilket också var funktionen för de äldre.
LITTERATUR:
Jämf ör kistor i
Christie's Interior's - Masters & Makers, London 19 June 2012, South Kensington, lot no 240
Johan Knutsson, Barockmöbler på Skokloster, 1989, s. 57, pl. 68

1153

2015-06-02