Konsolbord, gustavianskt stockholmsarbete

Klubbat för:

24000 SEK

Utropspris

30 000-35 000 SEK

KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor, förgyllt med polerat guld och slagmetall, sargen med bandfläta och fleuroner, avsmalande ben med växtornamentik, fotkryss med urna, avslutande akantusdekor, fleuroner och pinjekottar, höjd 83, 56,5 x 101,5 cm, dekorskador och kompletteringar, spår av girlang, skivan lagad
LITTERATUR:
Sigurd Wallin: Möbler från svenska herremanshem, del II, Stockholm 1933, jämför konsolbord sidan 129f, bild 589 & 591
PROVENIENS:
Disponent Gustaf Vilhelm Kuylenstjerna gift med Iris Looström, Ramnäs bruk, Västmanland
sedermera den Kuylenstjernska våningen, Adolf Fredriks Kyrkogata 12, Stockholm

1014

2015-06-02