Konsolbord, gustavianskt, tillskrivet Masreliez

Klubbat för:

55000 SEK

Utropspris

50 000-60 000 SEK

JEAN BAPTISTE MASRELIEZ (formgivare och ornamentbildhuggare i Stockholm 1753-1801) tillskrivet, konsolbord, gustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor, förgyllt med polerat guld och slagmetall, sargen med à la greque och växtornamentik, benanfanger med fleuroner, överkragade ben med akantus, avsmalnande kannelerade ben med konvex nedre del, fotkryss med centralt placerad urna behängd med blomsterfestonger, bladhölstrade benavslut, sargen märkt med rödkrita N:o 62, skiva av kalksten med hålkäl, höjd 84, 88 x 44 cm, smärre dekorskador och dekorkompletteringar, urnan omarbetad
LITTERATUR:
Göran Alm: När franskt blev svenskt - den franska konstnärsfamiljen Masreliez i Sverige under 1700-talet, Lund 1991, jämför konsolbord i Sofia Magdalenas paradsängkammare sidan 86, jämför ritning till konsolbord av Jean Baptiste Masreliez sidan 88

1025

2015-06-02