Konsolbord, Louis-Philippe, Frankrike

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

30 000-35 000 SEK

KONSOLBORD, Louis-Philippe, Frankrike, mahognyfanerat, stomme i ek, delvis brännförgyllda beslag i brons, fronten med låda, ryggstycke med spegelglas, svängda ben med växtornamentik, avslutande tassfötter, skiva av svart marmor, höjd 97,5, 97,5 x 42 cm, slitage, smärre fanerkompletteringar och nagg
LITTERATUR:
Denise Ledoux-Lebard: Les ébénistes du XIXe siècle, Paris1984, jämför konsolbord av Louis-François Bellangé sidan 64

1087

2015-06-02