Konsolbord, sengustavianskt stockholmsarbete

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

35 000-40 000 SEK

KONSOLBORD, sengustavianskt av stockholmskvalitet, i den egyptiserande stilen, träskuren dekor och pastellage, förgyllt och delvis försilvrat, sargen med palmetter, fält med vinlövsbård mot sandad botten, benen med lotuskapitäl, sfinxhuvuden, spiralvridna ben, avslutande lotusblad och kula, svärtad fotplatta, porfyrimiterad träskiva, höjd 79,5, 40,5 x 74,5 cm, slitage, smärre dekorskador och retuscher

1078

2015-06-02