Konsolbord, sengustavianskt stockholmsarbete
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
35 000-40 000 SEK
KONSOLBORD, sengustavianskt av stockholmskvalitet, i den egyptiserande stilen, träskuren dekor och pastellage, förgyllt och delvis försilvrat, sargen med palmetter, fält med vinlövsbård mot sandad botten, benen med lotuskapitäl, sfinxhuvuden, spiralvridna ben, avslutande lotusblad och kula, svärtad fotplatta, porfyrimiterad träskiva, höjd 79,5, 40,5 x 74,5 cm, slitage, smärre dekorskador och retuscher
1078
2015-06-02