Konsolbord, sengustavianskt, tillskrivet Frisk

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

70 000-80 000 SEK

JONAS FRISKS VERKSTAD (spegelfabrikör i Stockholm 1805-1824) tillskrivet, konsolbord, sengustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor, bly och pastellage, förgylld med polerat guld och slagmetall samt delvis bronspatinerad dekor, sargen med kymation, palmetter och fleuroner, benen krönta med skulpterade egytiserande lejonhuvuden tillskrivna Ernst Philip Thoman (hovbildhuggare i Stockholm 1760-1833), avsmalnande bladhölstrade och kannelerade bockben, sockel och skiva med målad porfyrimitation, höjd 89, 88 x 45 cm, smärre dekorskador, torrsprickor

LITTERATUR:
Stockholms Auktionsverk, Klassiska, hösten 2014, nr 1041, jämför konsolbord med egyptiserande lejonhuvuden av Frisks verkstad

1108

2015-06-02