Ljuskrona, sengustavianskt stockholmsarbete

Klubbat för:

40000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

LJUSKRONA, sengustavianskt stockholmsarbete, för sex ljus, stomme av brännförgylld mässing, behängd med fasettslipade prismor i form av droppar, oktogoner, ovaler, romboider, piggar och stjärnor, kronringen med dekor av lejonmaskaroner och kulor, ljusarmar i form av siffran fem, korgbotten med sparljus och avslutande pinjekotte, höjd 79 cm, smärre kompletteringar, nagg

1044

2015-06-02