Ljuskrona, sengustavianskt stockholmsarbete
Klubbat för:
40000 SEK
Utropspris
40 000-50 000 SEK
LJUSKRONA, sengustavianskt stockholmsarbete, för sex ljus, stomme av brännförgylld mässing, behängd med fasettslipade prismor i form av droppar, oktogoner, ovaler, romboider, piggar och stjärnor, kronringen med dekor av lejonmaskaroner och kulor, ljusarmar i form av siffran fem, korgbotten med sparljus och avslutande pinjekotte, höjd 79 cm, smärre kompletteringar, nagg
1044
2015-06-02