Ljuskrona, stockholmsarbete i rokoko

Klubbat för:

60000 SEK

Utropspris

30 000-35 000 SEK

LJUSKRONA, stockholmsarbete i rokoko, s.k. kungsholmstyp, för 12 ljus, burformad stomme i delvis förgylld mässing, behängd med glaslöv och margueriter, blåsta stamglas på förgylld järnstång, stavverk med pärlor, avslutande fasetterat klot, höjd 85 cm, skador, kompletteringar, senare ljuspipor, ursprungligen med obelisker
PROVENIENS:
Sövdeborgs slott, Skåne
LITTERATUR:
Slott och herresäten i Sverige, Skåne, del II, Malmö 1966, avbildad i biblioteket på Sövdeborg sidan 328

1002

2015-06-02