Ljusstakar, 1 par, sengustavianska

Klubbat för:

36000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

LJUSSTAKAR, 1 par, sengustavianska, Fredric Ludvig Rungs krets, parställda, matterad och polerad brännförgylld brons, Gammal Klitt från Elfdahls Porphyrverk, kolonnformat postament på rund sockel, stående karyatid krönt av plym, urnformad ljushållare, höjd 25,5 cm, smärre bristning och nagg, obetydliga differenser i måttet på fotplattan
LITTERATUR:
Bukowski auktioner: Porfyr - en utställning kring föremål från Älvdalens Gamla Porfyrverk, Stockholm 1985, jämför snarlika ljusstakar sidan 40, nr 79, sidan 82, nr 76

1143

2015-06-02