Ljusstakar, ett par, S:t Petersburg

Klubbat för:

60000 SEK

Utropspris

80 000-100 000 SEK

LJUSSTAKAR, ett par, S:t Petersburg, Nikolaus I, Friedrich Bergenfeldts art, brännförgylld och mörkpatinerad brons, fotplattan med palmetter, pylonformad bas med reliefdekor av Zeus ansikte, sidorna med kransar, konisk pelare med emblem av örn och Zeus åskvigg, basen med fötter, krönt av klassicerande byst, ljuspipa med palmettdekor, höjd 35 cm, spår av el, droppskålarna omförgyllda, smärre komplettering

LITTERATUR:
Igor Sychev: The Russian Chandeliers 1760-1830, S:t Petersburg 2003, jämför snarlik kandelaber sidan 132
Christie's, Important Furniture & Works of Art from the Love Collection, New York 2004, Sale 1459, lot 562, jämför ett par snarlikt par ljusstakar omarbetade till bordslampor
Sotheby's, Russian Works of Art, London 3 juni 2014, nr 716, jämför urna tillskriven Friedrich Bergenfeldt
Stockholms Auktionsverk, Klassiska, hösten 2014, nr 1101, jämför ljusstakar tillskrivna Friedrich Bergenfeldts verkstad

De närmast skulpturala ljusstakarna präglas av samtidens maskulina stilideal, där heroiserande motiv hämtade ur den klassiska mytologin dominerar konsthantverket. Vid bronsgjutarverkstäderna i S:t Petersburg blir detta särskilt tydligt i många av de vackra ljusstakar, kandelabrar och amplar som framställs under 1800-talets första decennier. En av de från Tyskland inflyttade mästarna var Friedrich Bergenfeldt, vars arbeten ofta kombinerar en ymning skulptural dekor med en ytbehandling som effektfullt kontrasterar mellan brännförgyllning och mörkpatinering. Ljusstakarna har mycket av Bergenfeldts manér i sin formgivning, där Zeus, gudarnas konung och himmelens härskare i grekisk mytologi avbildas genom sina attribut. Åskviggen och örnen är intimt förknippade med Zeus och symboliserar styrka, mod och rättvisa.

1046

2015-06-02