Lotten Rönquist, Sommaridyll i skärgården
Klubbat för:
85000 SEK
Utropspris
80 000-100 000 SEK
LOTTEN RÖNQUIST
1864-1912
Sommaridyll i skärgården
Signerad och daterad Lotten Rönquist 89. Olja på duk, 71 x 106 cm.
Charlotta Rönquist, kallad Lotten, studerade först vid Konstakademien mellan åren 1884-90. Därefter begav hon sig ut på studieresor till Frankrike och Italien. En stor del av hennes sena konstnärskap ägnades åt monumentala arbeten - hon dekorerade turisthotellet i Rättvik, kaféet på Hotel Royal i Stockholm och på Grand Hôtel finns ett antal stora målningar bevarade i den så kallade Vinterträdgården. Rönquists produktion karaktäriseras av en akademisk naturalism med en antydan av syntetisk riktning och hennes tekniska skicklighet skattades högt av samtiden. Rönquist avled dock, endast 48 år gammal i lunginflammation, på toppen av sin konstnärskarriär. En minnesutställning över hennes konstnärskap hölls samma år på Salong Joël i Stockholm.
2060
2015-06-03