Marie, Prinsessa av Danmark, Vallmobukett

Klubbat för:

36000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

MARIE, Prinsessa av Danmark (née princesse d'Orléans)
Danmark 1865-1909
Vallmobukett i vas
Olja på duk, 80 x 126 cm.
Oil on canvas.
PROVENIENS
Bernstorff Slot, Gentofte

Såld på prins Waldemars dödsboauktion på Bernstorff Slot, den 15 juni 1939, katalognr 63 (med titeln: Valmuer i en vase)

Prinsessan Marie föddes i Richmond, Surrey, som dotter till prins Robert d'Orléans, hertig av Chartres och Françoise d'Orléans, under familjens exil i England. Hon var barnbarnsbarn till Frankrikes siste kung. Tjugo år gammal gifte hon sig med den danske prinsen, Waldemar, yngste son till kung Christian IX. Paret bosatte sig i Det Gule Palæ i Köpenhamn och disponerade Bernstorff Slot - beläget någon mil utanför huvudstaden - som sommarresidens. Hon var en etablerad konstnär och hennes hem präglades av hennes "konstnärligt bohemiska" sätt. Prinsessan Marie umgicks ofta i konstnärliga kretsar och hon invaldes i "Det Kongelige Academie for de skjønne Kunster", där hon deltog i flertalet utställningar.

2200

2015-06-03