Miniatyrmålning föreställande Alexandra Nikolaevna

Klubbat för:

46000 SEK

Utropspris

35 000-40 000 SEK

IWAN WINBERG (1798-1852), miniatyrporträtt föreställande storhertiginnan Alexandra Nikolaevna av Ryssland (1825-1844) med den preussiska Louise orden samt S:t Anna ordens kraschan och band, signerad Winberg, gouache på elfenben, monterad i brännförgylld bronsram, oval 10,5 x 8 inklusive ram 17,5 x 15 cm, smärre färgbortfall

Storhertiginnan Alexandra Nikolaevna var dotter till tsar Nikolaus I av Ryssland och hans maka Alexandra Feodorovna, född prinsessan Charlotte av Preussen.

Johan Fredrik Winberg, känd som Iwan Winberg, var son till guldsmeden Andreas Winberg (1756-1827) som 1779 flyttade till S:t Petersburg och blev mästare där 1791. Iwan föddes 1798 i Helsingfors och utbildades sig vid den Kejserliga Akademien i S:t Petersburg, där han 1830 blev agré och 1846 medlem av akademien. Winberg var framstående miniatyrmålare och utförde porträtt av tsarfamiljen, 1852 avled han i S:t Petersburg, sonen Iwan Iwanowitsch fortsatte som miniatyrmålare.

1120

2015-06-02