Miniatyrmålning föreställande Olga Nikolaevna

Klubbat för:

34000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

IWAN WINBERG (1798-1852), miniatyrporträtt föreställande storhertiginnan Olga Nikolaevna av Ryssland (1822-1892) med den preussiska Louise orden samt S:t Anna ordens kraschan och band, signerad Winberg, gouache på elfenben, monterad i brännförgylld bronsram, oval 10,5 x 8 inklusive ram 17,5 x 15 cm, skador

Storhertiginnan Olga Nikolaevna, sedermera drottning Olga av Württemberg, var dotter till tsar Nikolaus I av Ryssland och hans maka Alexandra Feodorovna, född prinsessan Charlotte av Preussen.

1119

2015-06-02