Miniatyrmålning föreställande Olga Nikolaevna
Klubbat för:
34000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
IWAN WINBERG (1798-1852), miniatyrporträtt föreställande storhertiginnan Olga Nikolaevna av Ryssland (1822-1892) med den preussiska Louise orden samt S:t Anna ordens kraschan och band, signerad Winberg, gouache på elfenben, monterad i brännförgylld bronsram, oval 10,5 x 8 inklusive ram 17,5 x 15 cm, skador
Storhertiginnan Olga Nikolaevna, sedermera drottning Olga av Württemberg, var dotter till tsar Nikolaus I av Ryssland och hans maka Alexandra Feodorovna, född prinsessan Charlotte av Preussen.
1119
2015-06-02