Miniatyrmålningar, 1 par, av Domenico Bossi

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

40 000-50 000 SEK

GIOVANNI DOMENICO BOSSI (1767-1853), ett par porträtt möjligen föreställande grosshandlaren Christian Eberstein (1738-1816) och hans hustru Maria Carolina von Åken (1750-1814), signerade D: Bossi Pinxit 1799 Stockholm respektive D: Bossi Pinxit, gouache på elfenben, monterade i 18 k guld stämplade Erik Ytterborn, Stockholm 1800, tondo 6,5 cm, ett bakre glas saknas
Jämför porträtt av Lorentz Pasch d.y. föreställande Christian Eberstein i Svenska Porträttarkivet, samt porträttföreställande parets dotter, Carolina Susanna Oxelgren, utförd 1800 av Domenico Bossi.
Italiensk miniatyrmålare, född 1767 i Trieste, död 7 november 1853 i München. Erhöll konstnärlig utbildning i Venedig. Verksam i Sverige 1797-1801. Återvände till Sverige 1805 eller 1806 och stannade till ca 1811.

1145

2015-06-02