Nicolas de Largillière, hans krets, porträtt

Klubbat för:

44000 SEK

Utropspris

60 000-80 000 SEK

NICOLAS DE LARGILLIÈRE
fransk skola, hans krets, 1700-tal
Porträtt av Charles-Eugène, hertig de Lévis, marskalk av Frankrike - stående höftbild
Olja på duk, 90 x 73 cm.
Skulpterad och förgylld originalram i rokoko krönt med familjen de Lévis' vapen, lacksigill på baksidan.
Circle of. Oil on canvas.
EXPERTIS
Cabinet Turquin, Stéphane Pinta, Paris

Porträttet föreställer den franske fältherren Charles-Eugène de Lévis (1669-1734), marquis de Poligny, greve de Charlus och hertig de Lévis (1723), iklädd rustning och hermelinbrämad kungsblå mantel. I vänster hand håller han marskalkstaven. Fältherren bär den kungliga franska Helgeandsorden (Ordre du Saint-Esprit) och den kungliga och militära Sankt Ludvigsorden (Ordre de Saint-Louis).

2136

2015-06-03