Nils Kreuger, Rotfruktsrenserska

Klubbat för:

90000 SEK

Utropspris

100 000-125 000 SEK

NILS KREUGER
1858-1930
Rotfruktsrenserska
Signerad och daterad N. Kreuger 1908. Olja på duk, 107 x 172 cm.
PROVENIENS
Disponent N. G. Berths samling, Malmö
Privat ägo
UTSTÄLLD
Nils Kreuger utställning 1908, katalognr 16
LITTERATUR
Kjell Boström: Nils Kreuger, Stockholm 1948, upptagen i katalogen sidan 272, katalognr 438

2074

2015-06-03