Armlänstol, empire, Nordeuropa
Klubbat för:
18000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
ARMLÄNSTOL, empire, Nordeuropa, i den egyptiserande stilen, träskuren dekor, uppsvängd rygg med den bevingade solsymbolen, hörnen med solfjädersdekor, ryggbricka med bevingade kvinnofigur med huvuddok, låga armlän med sfinxer, framben med klövar, sabelformade bakben, sannolikt originalstoppning, slitage, obetydliga skador
1077
2015-06-02