Oidentifierad konstnär, 1700-tal, Porträtt

Klubbat för:

20000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR
Sverige, 1700-tal
Porträtt av hovdamen Johanna von Arbin med famnen full av sommarblomster - bröstbild
Olja på duk, 43 x 36 cm.
I skuren och bronserad ram i rokoko
Registrerad i Svenska Porträttarkivet, SPA 1919:1311
.
PROVENIENS
Hitorp, Västmanland
.
Två snarlika versioner finns av detta porträtt. Det ena anges föreställa J. M. Virgin gift Stockfloth (d. 1808), kopia efter Peder Als, som tillhör Göteborg museums historiska avdelning (SPA 1920:1616). Det andra av okänd konstnär är i privat ägo (1924:1800).

2093

2015-06-03