Olle Hjortzberg, Ängsblommor vid midsommartid

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

150 000-175 000 SEK

OLLE HJORTZBERG
1872-1959
Ängsblommor vid midsommartid
Signerad och daterad Olle Hjortzberg 48. Olja på duk, 61 x 50,5 cm.
PROVENIENS
Fritzes Kungliga Hovbokhandel, Stockholm

Olle Hjortzbergs konstnärsgärning har av eftervärlden kommit att präglas av hans inspirerade stafflimåleri, inte minst genom de naturalistiska blomsterstilleben som försåldes genom Fritzes Hovbokhandel i Stockholm. Många blomstermålningar köptes som bröllops- och hedersgåvor under 1940-talet, kanske var det den positiva stämning som de evigt friska och vackra blomstren förmedlade under krigsåren som gjorde Hjortzberg så uppskattad. Motiven varierar mellan mer spartanskt hållna gula rosor i karolinska silverbägare till ymniga mästerverk som målningen Ängsblommor vid midsommartid målad 1947. Sällan skådade samtiden en sådan blomsterprakt inom guldram som här, floran är outsinlig och de lätta penseldragen är av en mästares hand. Hjortzbergs popularitet som skildrare av svenska blommor är lika stark nu som då, för över ett halvsekel sedan. Häri ligger kanske själva essensen av den svenska folksjälen.

2084

2015-06-03