Otto Strandman, Les fleurs / blommor
Klubbat för:
100000 SEK
Utropspris
40 000-50 000 SEK
OTTO STRANDMAN
1871-1960
Les fleurs - blommor
Signerad och daterad Otto Strandman 1911. Skulptur i päronträ, höjd 40 cm. Bemålning utförd av konstnären.
PROVENIENS
Konstnärens egen samling, 1911-1934
Ebba Hildegard Strandman, née Sturzen-Becker (konstnärens hustru), 1934-1959
Harriet Strandman, 1960-2006
Privat samling
UTSTÄLLD
Baltiska utställningen, Konstavdelningen, Malmö 1914, katalognr 1974, placerad i sal 27, Skulpturhallen
.
Otto Strandman var vid Baltiska utställningen i Malmö 1914 representerad med sju skulpturer och elva konsthantverksföremål i Skulpturhallen som var ett åttkantigt rum beläget mitt i Konsthallen. Vykort från utställningen med auktionens skulptur Les fleurs avbildad medföljer. Förlag AB Ernst G Svanström.
2077
2015-06-03