Paul Fischer, Porträtt av konstnärens hustru Dagny

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

100 000-125 000 SEK

PAUL FISCHER
Danmark 1860-1934
Damporträtt
Signerad och daterad Paul Fischer 1889. Olja på pannå, 38 x 28,5 cm.
Signed and dated. Oil on panel.

Paul Fischer är konstnären genom vilken vi bjuds en inblick i det dagliga livet i den danska huvudstaden omkring förra sekelskiftet. Född och uppvuxen i det köpenhamnska borgerskapet blev den egna samhällsklassen den stora inspirationskällan varifrån motiven hämtades. Fischers konstnärliga intresse utvecklades tidigt, säkerligen tack vare hans far som själv var målarmästare. Efter ett par års studier vid Köpenhamns konstakademi ägde debuten rum som 24-åring med en utställning på Charlottenborg. Fischers konst uppskattades mycket väl av den samtida publiken och han kunde under hela sitt liv försörja sig genom måleriet. I sitt konstnärskap förenar Paul Fischer olika element från såväl salongskonsten och realismen som impressionismen och naturalismen. Den aktuella målningen föreställer sannolikt konstnärens hustru Dagny.

2201

2015-06-03