Pehr Hilleström, Den störda idyllen
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
60 000-80 000 SEK
PEHR HILLESTRÖM
1732-1818
Den störda idyllen
Olja på pannå, 44,5 x 36 cm.
PROVENIENS
Beijers Auktioner, våren 1990, katalognr 94
Konsul Erik Brodin, Stockholm
därefter i arv till nuvarande ägare
LITTERATUR
Gerda Cederblom: Pehr Hilleström som kulturskildrare, del II, Uppsala 1927, upptagen i förteckningen som nr 139
2052
2015-06-03